Kahve aboneliğinde indirim avantajları ve daha fazlası  

ABONELİK OLUŞTUR

Hario V60 Demleme

Prolog

Hario V60 yeni kuşak kahve âleminin yıldızıdır. Bunda Hario’nun sağlam ve estetik tasarımları; geniş, çekici ve sonsuz ürün gamının da rolü büyüktür. Hikayeye Japon malı algısı da eklenince senaryo tamam. Mükemmel konik yapısıyla kağıt da akış hızı üzerinde etkilidir. Hario V60 ile suyun dökülüşünü, akışını ve sıcaklığını daha iyi kontrol ederek berrak, transparan ve aromaları belirgin kahveler hazırlayabilirsiniz. 

Chemex’e ve diğer yaygın V-şekilli ya da konik demleme ekipmanlarına kıyasla büyük deliği sayesinde demleme suyunu çok hızlı tahliye eder. Konik demleme ekipmanlarının çoğu kısmen düzleştirilmiş bir tabana ve birkaç tane küçük tahliye deliğine sahiptir. Kağıdının daha ince olması ve kenarlarındaki yivli tasarım bu tahliye süresini iyice kısaltır. Ancak bu çok iyi bir döküş tekniği ister ve hep aynı demlemeyi tekrarlamayı güçleştirir. Hassas bir tekniktir ve kuğu boyunlu bir kettle olmaksızın işiniz zorlaşır. Yine de, kahvenin karakteristiğini, teruar özelliklerini ve kavurma tercihlerini doğrudan yansıtması açısından paha biçilemezdir.

v60-dripper

 

Hap Bilgi

  • İç yüzeydeki yivler (spiraller) suyun vorteks şeklinde akmasını sağlayarak eşit bir demlenme sağlar

  • Temizlemesi kolaydır

  • Değişik malzemelerden (plastik, seramik, cam, metal) yapılır ve değişik ebatlarda ( -01, -02, -03) bulunabilir

  • Demleme boyunca sıcaklık kontrolü sağlar

  • Kağıt filtre kahve yağlarını emer ve bitterness’ı azaltır

  • Kontrollü döküşle demleme zamanı ayarlanabilir

  • V60 kağıtları diğerlerine göre daha incedir ve daha az kağıt tadı bırakır

 

 

Zehirciden Tüyolar

İlla dairesel hareketlerle, ya da içten dışa ya da dıştan içe dökmeniz gerekmez. Tüm kahve yatağı öndemlemeyle bir kez satüre edildikten sonra yavaşça ve alçaktan olmak üzere ortaya da dökebilirsiniz. Daha cesur bir teknik ise doğrudan V60’ı kendi etrafında çevirerek kettle’ı sabit tutmak olacaktır ki döküş yüksekliği, debisi ve açısı hiç değişmez bu sayede. 

Kağıdın çeperlerine doğru dökerseniz su hiçbir şey çözmeden doğrudan bardağınıza akıp eşit olmayan bir demlemeye yol açabilir.

Su seviyesi kahve yatağı seviyesini çok geçmemelidir. Yoksa partiküller suyun içinde yüzer, yatağın yapısı bozulup kanallaşma (suyun sinsice akabileceği en kestirme yolu bulması) oluşur ve kenarlara yapışan kahveler daha az çözünür. 

Daha keskin, parlak tonlar mı arıyorsunuz? Demleme süresini biraz kısaltın. Tersi içinse uzatın. Ancak çok uzun demlerseniz acı/bitter bir kahveniz olur.

Plastik, seramik ve cam tasarım/işlevsellik açısından birebirdir. Farklar büyük ölçüde estetiktir. Seramiğin daha iyi ısı korunumu sağladığı sanılsa da bencilce önce kendisini ısıtacağı (heat sink) ve homojen bir ısı için çok iyi bir önısıtmayı gereksineceği unutulmamalıdır, makinede yıkanabilir; plastik ısı korunumunda daha avantajlıdır, dayanıklıdır, taşıması kolaydır, hesaplıdır. 

Kahve su oranında 1’e 15 ile 1’e 17 arasında bir ölçü tutturabilirsiniz. Tavsiyemiz 20gr’dan fazla ve 15gr dan az kahve kullanmayıp bir seferde tek kişilik kahve yapmanız olacaktır. Su sıcaklığı da 92-96 C arasında değişebilir. Süre ise 2-4 dk aralığında olabilir. Öğütme seviyesi vermek zor. Filtre çekimine yakın denebilir.

 v60-probador

Biraz Roket İlmi

Kaburgayı andıran yivli/spiralimsi içyapısı suyu kenarlardan içeri doğru iter ve doygunluğa ulaşan suyun kahve yatağı üzerinde eşit bir şekilde yayılmasını (hidrodinamik dağılımın da yardımıyla) kolaylaştırır. Hedef kanallaşmayı (suyun sinsice akabileceği en hızlı yolu bulması) önlemektir. 

Büyük delik aşırı demlenmeye izin vermeden suyun yatağın üzerinden eşit bir şekilde akmasını sağlar. Demleme süresini -döküş tekniği ve öğütme seviyesini de ayarlayarak tabi- kontrol etmenize izin verir.

Yivler kağıtla teması en aza indirerek (ve hava kanallarını yalıtarak) demleme boyunca sıcaklık stabilitesini olabildiğince korur.

İmmersiyon tekniklerine kıyasla daha düşük gövdeli, daha temiz, aroma ve tatların vurgulandığı bir sonuç verir. 

Basit ama çok akıllıca bir fikre dayanır: Yivli iç duvarlar havanın kaçmasına izin vererek kahve tanelerinin olabildiğince genişlemesi için alan yaratır, ki bu da daha verimli bir ön demleme demektir ve kahvenin çözünme oranı artar. 

V60 ismi, filtre haznesinin 60 derecelik eğiminden gelir. Bu açı suyun öğütülmüş kahveyle temasını azamiye çıkarır ve aromatik/tatsal içeriğin layıkıyla bardağa taşınmasını kolaylaştırır.

 

 v60-sm   probador-brew-basics-sm

Hario V60 Demleme Kartı Ön Sayfasını İndirmek İçin Tıklayın

Hario V60 Demleme Kartı Arka Sayfasını İndirmek İçin Tıklayın

Kahve aboneliğinde indirim avantajları ve daha fazlası  

ABONELİK OLUŞTUR
Güvenli Alışveriş