Kahve aboneliğinde indirim avantajları ve daha fazlası  

ABONELİK OLUŞTUR

Sık Sorulan Sorular

1) Hangi günler kavuruyorsunuz:

Kavurma günü pazartesidir. Haftada şimdilik sadece tek gün ve sadece siparişler ölçüsünde kavuruyoruz. Buradaki temel amaç tazeliği sağlamak ve yansıtmak.

2) Kahveleri neden öğütmüyorsunuz, neden yahu cık cık:

Öğütülmüş kahvenin ömrünün bir kelebeğinkinden daha kısa olduğu tartışma götürmez. Ve öğütülmüş kahve kargolamak yaptığımız şeyin tüm ruhuna aykırı. Kendimizi inkar etmiş oluruz. Bizim tavsiyemiz basit de olsa bir el değirmeni (ki hesaplı seçenekler var) almanız ve kahvenizi anında, porsiyonlu olarak çekmeniz. 

Bir de burada asıl sorulması gereken soru sanırım" diğer kavurucular neden öğütüyor olmalı." Onca tazelik edebiyatı yapıp akabinde ahı gitmiş vahı kalmış değirmenlerinde (bıçaklarının da bir ömrü olduğunu ve aşındığında pek çoğunun değiştirmeyi bile aklına getirmeyeceğini unutmayın) size 10 farklı demleme metoduna göre en uygun öğütmeyi nasıl sağladıkları hayatın gizemlerinden biri. Kötü bir değirmen ile kötü öğütülmüş ama taze bir kahve mi içelim yoksa iyi bir değirmenle (ki onların değiermenin iyi olduğunu da soru işareti işte) iyi öğütülmüş ama bayat bir kahve mi içelim? "Olmak ya da olmamak, heyhat". Kimse kolay bir cevabı olduğunu söylemedi elbette. Ehven-i şer üzerinden dönen bir kabullenme söz konusu her iki durumda da. Kahvenin doğasına endemik çetin bir problem. Biz ise bizden çekirdek halinde alın ve iyi bir değirmen yatırım yapın demek isteriz ideal bir dünya kurgusunda. 

3) Degassing tarihi ne anlama geliyor, Edward Degas ile bir ilgisi var mı:

Paketlerin altında yer alan tarih Degassing yani Gaz Çıkarma tarihini göstermektedir. Bu bilgi sadece tavsiye niteliğindedir ve espresso/espresso bazlı içecekler için kahveyi bu tarihten önce kullanmamanız için bir yol haritası sunmaktadır. Kahve kavrulduktan sonra içinde hala bir miktar karbonndioksit barındırır ve tek yönlü valfli paketlerde bunu dışarı atması belli bir zaman alır. Bu gaz özellikle espresso gibi basınçla demleme yöntemlerinde tatsal sorunlara (ekşilik, ekstraksiyonun uzayıp bitterness'ın artması gibi) sorunlara zemin hazırladığından minumum 7-10 günlük bir dinlenme süresi yararlı olacaktır. Bu süre kimi kahvelerde 10 ve hatta 15 güne kadar bile uzayabilir işin aslı. Öte yandan, elle demle ve filtre kahve yapma yöntemlerinde daha kısa bir gaz çıkarma süresi tatmin edici olur ve bunun için 2-3 gün kafi gelir. 

4) Tadım Notları Ne anlama Geliyor:

Tadım notları bir mutlaklık içermemektedir ve su, değirmen, demleme rasyosu, tazelik, barista becerileri gibi sayısız unsur bu notları geçersiz kılabilir. Tüm parametlerde bir uyum sağlamanın imkansızlığı ortadadır. Bu açıdan lütfen o notları alamıyorum diye paniklemeyin ya da bizi hayal satmakla itham etmeyin. Aynı tatları almamız için 7 milyar insanın çok ciddi bir kalibrasyondan geçmesi gerekir. Önemli olan kahveden tatlı, belli aromatiklere sahip, ağızda bir duyusallık bırakan ögeler çıkarabilmenizdir. Yoksa mesele şeftali ya da yaz eriği alıp almamakta tıkanmamalıdır. 

5) Kavurma Seviyeniz Nedir; Bu City Şu City oluyor mu; Kaç Agtron; Kaç Derece Falan Feşmekan:

Kavurmada demleme tekniklerinden bağımsız tek bir seviyeyi hedefliyoruz. Bunun tıptaki, pardon kavurma alemindeki adı OMNIROAST. Espresso ya da diğer tüm demleme teknikleri için bir "Ortak Nokta"nın, SWEET SPOT"ın bulunulabileceği savından hareket ediyoruz. Bizce espresso bir kavurma seviyesi değil bir demleme tekniği zaten. Günümüzdeki kahvelerin (tabi Nitelikli Kahveden söz ediyoruz) kalitesi ve değirmen-espresso makinelerinin geldiği aşamalar düşünülünce tek tip bir kavurmanın tüm dertlere deva olabileceği bir iddia olmaktan öte bir realiteye dönüşmüş durumda halihazırda. Zaten amacımız "kavurma profilinin" (roast profile) değil çekirdeğin profilinin (origin profile) ön plana çıkacağı, o kahveye özgü tüm TERRUAR karakteristiklerinin kendini gösterebileceği bir seviyede kavurmayı sonlandırmak. Bu hem çiftçinin emeğine ve hem de ürünün kendisine bir saygı duruşu niteliğinde bizce. Yoksa Kenya kahvelerinden de karamel-kakao alacağım diye onları vasat birer brezilya kahvesi olmaya mahkum edip canım kahvelerin tabiyatını bozmanın bir manası yok. O seviyede o kahve sizin için  fazla sitrik asidik gubidik olabilir veya meyve yiyormuş hissi sizi bozabilir. O zaman en iyisi başka bir kahveyi denemek ve o kahvenin size uygun olmadığını paşa paşa kabullenmektir. Çoğunca Enzymatik YanÜrünler denilen bu aşamada bırakılan kavurma seviyesindeki kahvelerin içimi belki ilk etaplarda meşakkatli gelebilir. Ancak zamanla nüansları almak konusunda damağınızı eğiteceği için farklı kahvelerden farklı lezzetler almanızı sağlayacak ve orta-uzun vadede kahve keyfinizi daha entellektüel-maceracı bir noktaya taşıyacaktır. Son bir not: Hangi derecede kavurduğumuz sorusunun bir cevabı yok ve anlamsız. Makineden, uyguladığınız ısıl enerjiye, thermocouple'ların cinsine/kalitesine, thermocouple'ın konumuna, ortam ısısına, çekirdeğin nemine/sertliğine vs vs kadar sayısız unsur bunu kontrol edemeyceğiniz bir parametreye dönüştürür. 

6) Hangi Kahveyi Tavsiye Edersiniz:

HEPSİNİ. Tüm kahveleri çiftçilerle birebir çalışan ve Doğrudan Ticaret (Direct Trade) yapan çok az ayıdaki yeşil çekirdek tedarikçilerinden ve mevsiminde aldığımız, özenle seçtiğimiz ve depoladığımız, yine olabilecek en büyük özenle kavurduğumuz için hepsine kefiliz. Size şu ya da bu kahveyi alın diye bir tavsiyede bulunmaktan o yüzden imtina ediyoruz. Tavsiyemiz şu olabilir: Örneklem setlerinden alıp her kahveyi deneyebilir ve daha sonra beğendiklerinizden 250grlık paket siparişleri verebilirsiniz. Demleme tekniklerine göre bir tavsiyede bulunmak yine çok zor. Paketlerin üzerinde ve kahvenin web sayfasındaki açıklama kısmının en üstünde yazan ESPRESSO/DRIP  ya da sadece ESPRESSO  veya DRIP önerileri size bir yol gösterecektir. 

7) Kahvelere İlişkin Daha Fazla Bilgiyi Nereden Bulabilirim:

İlgili kahvenin web sitesindeki sayfasında çok daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Paketlerin yanında gelen tanıtım kartları da size iyi kötü bir fikir verecektir. Nitelikli kahve satıcılarından aldığınız kahvelerde mutlaka doğrudan ticaret anlayışının sağladığı bu tür şeffaf bilgileri talep edin. Eğer size bunları sunamıyorlarsa ticari / endüstriyel kahveler kullandıklarından emin olabilirsiniz (Türkiye pazarın %95'inden söz ediyoruz).

8) Abonelik Bilgilerimi Değiştirebilir miyim?

Sitemizdeki abonelik altyapısı her türlü değişikliği yapmanıza izin veriyor. Dilerseniz dondurabilir, öteleyebilir veya tarihleri birleştirebilirsiniz. Ayrıca adres bilgilerini de güncelleyebilirsiniz. Yalnız ricamız bu değişiklikleri abonelik gönderim günü olan salı gününden önce yapmanız. Aksi halde değişikliği manuel yaparsak kargo entegrasyonu oluşmadığı için hem yurtiçi adresi yanlış girebiliyor hem de siz anlık kargo takibi yapamıyorsunuz.

9) Sipariş Ne Zaman Elime Ulaşır:

Eğer pazartesinden önce verirseniz salı günü adresinize postalanır. Pazartesi kavurulsa da kahveler, karbondioksit salınımı (degassing ) açısından ertesi güne kadar paketlemeden bekletiyoruz. Salı günü paketleyip hemen kargoya veriyoruz. Eğer Pazartesi sonrası sipariş verirseniz eldeki stoğa göre ve haftaiçi olmak üzere kahveniz kargolanabilir. Stok mevcut değilse bir sonraki hafta Salı gününü beklemeniz gerekir. Haftasonu gelen siparişleriniz de yine Salı günü kargoya verilir.

10) Kargomu Nasıl Takip Edebilirim:

Üyelik sayfanızdan rahatlıkla tüm detayları izleyebilirsiniz.. Ayrıca kargonuz kargo firmasına teslim edilince size yine bir email gelecektir

11) Üye Olmadan Sipariş Verdim, Kargomu Nasıl Takip Edebilirim?

Websitemiz üzerinden üyelik oluşturmadan sipariş verdiyseniz, siparişinizi kargo firmasına teslim ettiğimiz anda size otomatik olarak bir sipariş takip kodu gönderilecektir. Websitemizde Sipariş Takibi sayfasından size gelen kargo takip numarasını girerek kargonuzu takip edebiilirsiniz.

12) Banka havalesi dekontunu size email yollamam gerekiyor mu:

Evet lütfen. Bu şekilde siparişinizi hemen işleme koyabiliriz (order@probadorcolectiva.com)

13) Coffeeshoplar için Toptan Satış Politikanız Nedir?

Merhaba

Toptan satış  başvurularını web sitemiz üzerinden alıyoruz. Aşağıdaki linkten lütfen formu doldurun. 

https://probadorcolectiva.com/toptan-satis

Biz onayladıktan sonra yine aynı sayfada giriş yapıp aşağıdaki linke tıklarsanız indirimli toptan satış listemize ulaşabilirsiniz. 

https://probadorcolectiva.com/toptan-satis-urunler

Listemizi her zaman güncel tutuyoruz. . Oradan seçimlerinizi yapabilirsiniz. Faturanızı size e fatura olarak göndereceğiz. Faturanızın düzgün oluşturulabilmesi adına şirket bilgilerinizi eksiksiz girmenizi rica ediyoruz. Teslimat adresi ve fatura adresiniz ayrıysa üyelik bilgilerim sayfasından lütfen üyelik bilgilerinizi güncelleyin.

Sadece Pazartesileri ve talebe göre kavuruyoruz. Bu açıdan siparişinizi en geç Pazar gecesine kadar oluşturmanız gerekmektedir. Kargonuz Salı günü yollanacaktır. Hafta içi sipariş geçmeniz halinde elimizde stok durumuna göre siparişiniz yollanabilir ya da sonraki haftaya kalır. 

Kahvelere ilişkin ayrıntılı bilgileri o kahvenin kendi sayfasında bulabilirsiniz. 

Ödemelerinizi kredi kartı veya eft/havale yoluyla peşin olarak yapmanızı rica ediyoruz. Ödemeniz gerçekleştikten sonra siparişinizi o haftanın kavurma listesine ekliyoruz. 

Sorularınız için lütfen haberleşelim

14) Herşey Yolunda mı:

Ya nolsun içgüveysinden hallice..Yuvarlanıp gidiyoruz işte

Kahve aboneliğinde indirim avantajları ve daha fazlası  

ABONELİK OLUŞTUR
Güvenli Alışveriş