Kahve aboneliğinde indirim avantajları ve daha fazlası  

ABONELİK OLUŞTUR

BREZİLYA

ÜLKE PROFİLİBüyüklük: 8,515,770 km2
Başkent: Brasilia
Ana Liman Şehri: Santos Limanı
Nüfus: 205,823,665 (Temmuz 2016)
Konuşulan Diller: Portekizce (anadil), Almanca, Az İspanyolca, farklı Kızılderili dilleri, İngilizce)


ÜRETİCİ PROFİLİKahve sektöründe faaliyet gösteren yaklaşık 360,000 çiftçi ve geçici işçi olduğu tahmin edilmektedir.

Çiftlik büyüklükleri: 0.5 hektardan 10,000 hektara kadar değişmektedir.

Yıllık kahve ihracatı: 45-60 milyon adet kahve çuvalı


KAHVE PROFİLİKahve Yetiştirilen Bölgeler: Bahia, Esprito Santo, Minas Gerais (Carmo de Minas, Cerrado Mineiro ve Sul de Minas de dahil olmak üzere) Nambuco, Parana, San Janeiro, Sao Paulo (Mogiana dahil).

Yaygın Türler: 
Bourbon (Sarı Bourbon dahil) Catimor, Catuai, Caturra, Maragogype, Typica

İşleme Metotları: Pulped Natural, Doğal, Yıkanmış (daha az yaygın)

Çuval Ağırlığı: 59-60 kilo

Hasat Zamanı: 
Nisan-Eylül. Ekim-Aralık (Espirito Santo)

Stoklara Geliş Zamanı:  
Ekim-Ocak. Şubat-Mart( Espirito Santo)

Tarihçe

İki sözcüğün nerdeyse eş anlamlı hale gelmesiyle Brezilya‘da kahvenin başlangıcını hayal etmek bir hayli güçleşmiştir. Brezilya’ya ilk kahve bitkilerinin 18. Yüzyıl’ın başlarında getirildiği varsayılmaktadır ve 1727’de Kuzeydeki Para eyaletinden aşağıdaki Rio de Janerio’ya kadar 50 yıl içerisinde hızla yaygınlaşmıştır. Başlangıçta kahve Avrupalı sömürgeciler tarafından tamamen ulusal tüketim için yetiştiriliyordu. Fakat 19. Yüzyılın başlarında ABD’de ve Avrupa kıtasında kahve talebi artmaya başlarken dünyanın diğer bölgelerinde kahve arzı azalmaya başlamıştı. Kahve Yaprağı Pası (Coffee Leaf Rust/CLR) salgını kahve üretiminin ana arterleri olan Java ve Seylan’ı (bugünkü Sri Lanka) olumsuz yönde etkiledi ve kahve endüstrisi gelişmekte olan Orta ve Güney Amerika’ya fırsat yarattı. Brezilya’nın büyüklüğü, doğası ve mikroklima çeşitliliği inanılmaz bir üretim potansiyeli gösterdi ve ABD’ye olan coğrafi yakınlığı sayesinde batı pazarı için bariz ve uygun bir ticaret ortağı olma fırsatı sundu.

1820 yılında Brezilya’nın dünyanın toplam kahve üretim içerisindeki payı %30 iken 1920 yılına gelindiğinde ise bu rakam %80’ini çoktan aşmıştı bile.


39527-brazilwebmap (1)

19. Yüzyıl’dan itibaren tüccarlar ve brokerler tarafından en çok konuşulan konu haline gelen Brezilya’daki hava koşulları aynı zamanda kahve emtia piyasalarını etkileyen, küresel pazar eğilimleri ve fiyatlandırmalarını da belirleyen bir faktör haline gelmişti. Her ne kadar son birkaç on yıllık süreçte don olayları ve şiddetli yağmurlar kahvenin verimliliğini olumsuz yönde etkilemiş olsa da, Kolombiya ile birlikte halen dünyanın en çok kahve üreten iki ülkesinden biri olma ünvanını güçlü bir şekilde korumaktadır.

Brezilya’nın kahveye katkıda bulunduğu diğer ilginç şeylerden biri de çok sayıda doğada kendiliğinden oluşan veya laboratuvarda üretilen varyete, tür, doğal mutasyona uğramış melezlemelerin olmasıdır. Caturra (Bourbon’un cüce mutasyonu), Maragogype (Typica’nın büyük türevi), Mundo Novo (yine Brezilyalı tarım bilimcileri tarafından geliştirilen Catuai’nin de ana türünü oluşturan Bourbon-Typica türevi) Brezilya’da ortaya çıkan ve artık diğer kahve yetiştirici ülkelerde de yaygın olarak kullanılan kahve türlerinden sadece birkaçıdır.

 

brazil-origin2

 

Toplama ve İşleme

Brezilya denince akla gelen büyük ölçekli üretimi en iyi şekilde sürdürebilmek adına ulusal endüstri, toplamayı ve işlemeyi mümkün olan en yüksek verimlilikte organize edebilmek için yenilikçi tedbirler geliştirmiştir ve ortalama çiftlik ve araziler de bu sistemlerin en iyi şekilde kullanılmasını sağlayıp hektar başına verimlilik potansiyelini en üst düzeye çıkarmak üzere tasarlanmıştır.  Brezilya denince akla gelen büyük ölçekli üretimi en iyi şekilde sürdürebilmek adına ulusal endüstri, toplamayı ve işlemeyi mümkün olan en yüksek verimlilikte organize edebilmek için yenilikçi tedbirler geliştirmiştir ve ortalama çiftlik ve araziler de bu sistemlerin en iyi şekilde kullanılmasını sağlayıp hektar başına verimlilik potansiyelini en üst düzeye çıkarmak üzere tasarlanmıştır. 

Makine yardımıyla veya elle sıyırarak toplama Brezilya’daki boyutları ne olursa olsun her çiftlikte yaygın olarak kullanılan yöntemlerdir. Amerika’nın diğer kahve üretici ülkelerinin uyguladığı emek-yoğun seçici toplamanın aksine burada yemişlerin tek tek elle toplanmasına nadiren rastlanır ve toplandıktan sonra tasnif edilmesi daha çok yeğlenir. Hasat döneminin en yoğun zamanlarında toplayıcılar kahve meyvelerini dallarından koparmak için havlu, muşamba veya ağır eldivenler kullanırlar ve sonrasında ise topladıkları kahveleri sepetlere, varillere veya çuvallara doldururlar. Brezilyada’ki daha büyük çiftliklerde kahve ağaçları Etiyopya ve Kolombiya’daki ormanlık alanlardakinin aksine Iowa’daki mısır tarlalarındaki gibi sıralı şekilde dizilmişlerdir. Böylece mekanik toplayıcı araçlar kahve ağaçlarının arasından onları sallayarak kolayca geçebilecek ve kahve yemişlerini düşürecektir. Sonrasında ise kahveler toplanıp ayrıştırılıp işlenebilecektir.                 

Bu yöntemler nitelikli kahve çevrelerince eleştirilse de, Brezilya inanılmaz büyüklükteki üretim hacimlerine ancak bu şekilde ulaşmış ve bu konumunu koruyabilmiştir. Çoğu durumda ise bu yöntemin Brezilya’ya özgü zengin çikolata, fındık ve yoğun kahve yemişi tat profillerinin oluşmasına neden olduğu kabul edilir.           

Brezilya’nın hasat sonrası işleme yöntemi de emsalsizdir ve büyük ölçüde üretkenlik, iklim ve arzulanan tat profil kombinasyonu nedeniyle benimsenmiştir. Pulped natural ve doğal işleme yöntemleri hala daha en çok kullanılan yöntemler olarak yerini korur. Pulped natural kahveler nektarlarından ayrıştırılıp mucilage ile birlikte kurutulurken doğal olarak işlenen kahveler ya hasat zamanına kadar ağacın üzerinde (Boya diye adlandırılır) ya da toplanıp kahve yatakları üzerinde kabuklarından ayrıştırma sürecine (hulling) kadar kurutulur. Her iki işlem türü de kahvelere fındıksı bir tat verirken, Meksika ve Orta Amerika’da (Mezomerika) sıklıkla rastladığımız yıkanmış veya hatta ‘Honey’ işleme yöntemlerindeki parlaklık ve asiditeye kıyasla daha mutedil bir meyve tadı kazandırır.   

 

brazil-origin-1


Cafe Imports + Brezilya

Cafe Imports’un Brezilya ile ilgili ilişkisi bir aşk hikayesini andıracak türdedir. Cafe Imports’un bu büyük ve harika kahve üreticisi iş ortağıyla arasındaki bu romantizmin yanısıra bekleyen zorluklar da Cafe Imports’u cezbetmektedir ve her zaman daha kaliteli kahveler geliştirmek, keşfetmek ve tedarik etmek üzere oradaki ortaklarıyla yeni yöntemlerin arayışı içerisindedir. Her yıl birkaç kez kalite kontrolünü sağlamak, ilişkisini devam ettirebilmek, kahve kavurucusu iş ortaklarının bu sihre (belki de kargaşaya) veya Brezilya üretimine tanıklık edebilmelerini sağlamak ve nitelikli kahveye dair keşfedilmemiş yerleri bulabilmek için ziyaretlerde bulunuyor.     

Cafe Imports’un Brezilya ile ilgili ilişkisi bir aşk hikayesini andıracak türdedir. Cafe Imports’un bu büyük ve harika kahve üreticisi iş ortağıyla arasındaki bu romantizmin yanısıra bekleyen zorluklar da Cafe Imports’u cezbetmektedir ve her zaman daha kaliteli kahveler geliştirmek, keşfetmek ve tedarik etmek üzere oradaki ortaklarıyla yeni yöntemlerin arayışı içerisindedir. Her yıl birkaç kez kalite kontrolünü sağlamak, ilişkisini devam ettirebilmek, kahve kavurucusu iş ortaklarının bu sihre (belki de kargaşaya) veya Brezilya üretimine tanıklık edebilmelerini sağlamak ve nitelikli kahveye dair keşfedilmemiş yerleri bulabilmek için ziyaretlerde bulunuyor.   

 Doğruyu söylemek gerekirse Cafe Imports’un hikayesi de kurucu Andrew Miller’in Brezilyalı arkadaşı ile birlikte 1994 yılında ilk kez Brezilya’dan getirdiği bir konteyner kahve ile başlamıştır. İmza kahve olarak da Serra Negra başlangıçtan bu yana sunulmaktadır. O günden beridir sayısız dolu konteyner Carmo de Minas ve Mogiana bölgelerinden Cafe Imports depolarına gelmektedir. Farklı bölgelerde ve mikro bölgelerde (mikro-mikro bölgelerden!!!) gördüğü kalite ve çeşitlilik ülkenin en yenilikçi üreticileri ile mikrolot programlarının geliştirilmesine ilham vermiştir. Kısacası Cafe İmports’un ülkeye delicesine olan aşkı devam etmektedir.2017 yılında ilişkisini daha da geliştirmek adına ilk kez başlattığı ve Carmo de Minas’ta düzenlenen “Best Cup”’ tadım yarışması ve eşlik eden canlı mezatlar sayesinde Brezilya’da yeni bir satın alma fırsatı yarattı. Verimlilik odaklı üretim ve çok büyük hacimlerde gerçekleştirilen hasatlardan dolayı Brezilya mikrolot kahveler için bir potansiyel olarak görülmez pek. Carmo ‘Best Cup’ yarışmasının, yüksek skor alabilecek ve sıra dışı kahve üretimine yoğunlaşmış üreticileri bir araya getirebileceği, bu yüksek standartta üretimi normalleştirmeye yardımcı olurken sıra dışı kahve denince kavurmacıların akıllarına Brezilya’nın da gelmesine yardımcı olabileceği inancındadır.     

Kahve aboneliğinde indirim avantajları ve daha fazlası  

ABONELİK OLUŞTUR
Güvenli Alışveriş