Kahve aboneliğinde indirim avantajları ve daha fazlası  

ABONELİK OLUŞTUR

Aeropress Demleme

Prolog

B-movielerden fırlamış gibi duran bu garip, eczane kokusunu çağrıştıran plastik ucube alet kısa sürede evleri ve coffeshopları işgal etti. Bugün 50’den fazla ülkenin katıldığı Dünya Aeropress Şampiyonası bunun en büyük kanıtı. Zaten Aerobie’nin babası Alan Adler gibi bir mucit macitten de böyle antika bir buluş çıkardı.

İç içe geçen iki plastik tüp, filtre ve aksesuarlardan oluşur. Demlerken hem hava basıncını (espressonun mekanik hali gibi) hem de bekletilen suyun tüplerin arasında oluşan basınçla filtreden geçirilip kahveyi özümsediği  (FrenchPress’teki gibi) immersiyon metodunu bir arada kullanır.

FrenchPress’e çok yakın ancak kağıt filtresi sayesinde biraz daha temiz bir sonuç verir. Hızlı demleme süresi kahveyi aşırı çözme riskini ve bitterness’ı (acılık mı?) minimize eder. Metal mikro filtreler ile ise daha yumuşak ve tortudan uzak bir kahve yapabilir. Hata affedicidir.

Ama hayır espresso yapamaz. Illy’nin efsane kitabında espressonun 7-11 bar basınçla 90-95 derecedeki sıcak suyla yapılan bir içecek olduğu yazılıdır. Aeropress kısmen espressonun organoleptik özelliklerini yansıtsa da, 2 barı zor bulan basıncıyla ancak uzaktan akrabası sayılır ve espresso yaptığını söylemek epeyce abartılıdır. 

 

aeropress-go-coffee-maker

Hap Bilgi

  • temizlemesi çocuk oyuncağı

  • değişik metotlara uygun 

  • nerdeyse kırılmaz plastikten, çok dayanıklı (termal şoklar camı etkiler ama polipropileni asla)

  • elektrik vs. istemediğinden kampta, seyahatte vs. idealdir

  • makinede de yıkanır

  • BPA’sız

  • yıkanıp birkaç kez kullanılan kağıt filtre (gerçi pakette 350 tane var, gerek yok) ve metal filtre (ablefine, abledisk, IMS, Ameuus) opsiyonları bulunabilir

 

aeropress-evolution 

Zehirciden Tüyolar

Demleme reçetenize sadık kalarak daha fazla miktarda kahve kullanıp bir konsantrasyon elde edebilir ve arta kalan suyu demlenen kahveye sonradan ekleyebilirsiniz. Aile boyu kahve. Ya da süt ekleyip pseudo-latte/cappuccino yapabilirsiniz. 

Çok hızlı basarsanız kalın, yüksek bir dirençle karşılaşırsanız ince çekmişsiniz demektir.

Tortusuz, temiz ve hafif bir kahve istiyorsanız kağıt filtre kullanın. Yok, daha karakteristik, zengin, biraz daha asidik ve doygun bir kahveden yanaysanız metal filtrenin geçirgenliği daha uygundur (kağıt tutuculuğunda metal filtreler de mevcut).

Karıştırmak kahvenin çözünme oranını arttırırken, yavaş ve süreğen bir şekilde basmak asiditeyi azaltabilir.

Ters (inverted) metot ile daha fazla su ekleyip, daha uzun süre bekletip basarsanız filtre kahveye yakın bir netice alırsınız. 

Düşük sıcaklık daha yumuşak, az asidik kahve üretir ancak kompleks aromalar kaybolabilir. Sıcaklığı belirlerken kahve seçiminiz ve kavurma seviyesi önem taşır. Düşük sıcaklıklarda daha ince çekerseniz ısı kaybının yol açabileceği çözme kabiliyeti kaybını dengeleyebilirsiniz. Aeropress’in kendi tavsiyesi olan düşük sıcaklıklar şaşırtıcı gelse de, pek çok kahve uzmanınca yeğlenmiştir. Düşük sıcaklık soğuk kahveyle temas edince daha da düşer evet, ama Aeropress’te ilginç bir şekilde bir dezavantaja dönüşmez. 

Düz metotta ilk etapta bardağınıza biraz su damlaması normaldir. Ama çok fazla damlarsa ya ince çekmeli ya da ön demleme suyunu biraz daha yavaş dökmelisiniz. 

Kahve-su oranında 1:15 ile 1:17 arasında bir ölçü tutturabilirsiniz. Sıcaklık çok değişkendir. Öğütme seviyesi de. Süreye hiç girmeyelim. Şampiyonalardaki reçeteler bu ne ya dedirtecek cinstendir.Biraz Roket İlmi

İmmersiyon sıcaklığın belli bir kararda kalmasını sağlayarak çözünme oranı ve kabiliyetini artırır, daha yumuşak bir demleme sunar. Tüm partiküllerin suya doymasını sağlayarak öğütme hatalarını da kısmen telafi eder. Kahve yatağının suyla belli bir süre satüre olması sıcaklık stabilitesi sağlarken bitterness’ı azaltır ve tatlılığı arttırır. Akabinde basınç sayesinde çözünebilen iyi katılar ve yağlar fincana aktarılır. Handikabı konsantrasyon gradientidir.

Hava basıncı çok kısa sürede demlemeye izin verdiğinden uzun demleme tekniklerinde doğabilecek bitterness’ı önler. 

Basınç aynı zamanda tüm kahvenin eşit bir şekilde ve tam anlamıyla demlenmesini garanti eder ve daha zengin bir sonuç çıkar. 

 

 aeropress-sm   probador-brew-basics-sm

Aeropress Demleme Kartı Ön Sayfasını İndirmek İçin Tıklayın

Aeropress Demleme Kartı Arka Sayfasını İndirmek İçin Tıklayın

Kahve aboneliğinde indirim avantajları ve daha fazlası  

ABONELİK OLUŞTUR
Güvenli Alışveriş