Kahve aboneliğinde indirim avantajları ve daha fazlası  

ABONELİK OLUŞTUR

PERU

ÜLKE PROFİLİBüyüklük: 1,285,216 km2
Başkent: Lima
Ana Liman Şehri: Callao
Nüfus: 30,7 milyon (Temmuz 2016)
Konuşulan Diller: İspanyolca (anadil), Quechua (resmi), Aymara (resmi)

 


ÜRETİCİ PROFİLİKahve sektöründe faaliyet gösteren yaklaşık 110-150 bin üretici olduğu tahmin edilmektedir.

Çiftlik büyüklükleri: 3 hektar

Yıllık kahve ihracatı: 4,2 milyon adet kahve çuvalı

 


KAHVE PROFİLİKahve Yetiştirilen Bölgeler: Amazonas, Ayacucho, Cajamarca, Cusco, Huánaco, Junin, Pura, Puno, Villa Rica

Yaygın Türler: Bourbon, Typica, Catuai, Caturra, Mundo Novo, Pache


İşleme Metotları: Yıkanmış

Çuval Ağırlığı: 69 kilo 

Ülkeye Özgü Tasniflendirme: SHB (Çok Sert Çekirdek - deniz seviyesinin1350 metre üzerinde); HB (Sert çekirdek, deniz seviyesinin1200–1350 metre üzerinde)

Hasat Zamanı: Mart – Haziran


Stoklara Geliş Zamanı: Ocak - Haziran

Tarihçe

Peru’ya kahve kısmen erken bir zamanda, 1700’li yılların ortalarında gelmiş olsa da, Avrupa kaynaklı talebin arttığı ve Endonezya’da üretimin gözle görülür şekilde düştüğü 20. Yüzyıla kadar ticari olarak bir değer kazanamamıştır. Özellikle ülkedeki İngiliz varlığı ve etkisi ile birlikte kahve ihracatı da gelişmeye başlamıştır. 1900 yılların başında Peru devletinin borçlarına karşılık ülkede 2 milyon hektarlık bir arazi alan İngiliz hükümeti kendi kahve üretim çiftliklerini kurmuştur.


Diğer tüm Güney ve Orta Amerika ülkelerinde olduğu gibi, Avrupalıların elinde olan toprakların 20. Yüzyılda yeniden yerli halka dağıtılması veya satılması neticesinde kahve üretim çiftlikleri daha küçük ve parçalı hale gelerek bağımsız birer yapıya kavuşmuştur. Öte yandan ise çiftliklerin ticari pazarlara ve kaynaklara olan erişimi de daha sınırlı halde gelmiştir. Kahve ekonomisinin küçük üreticilere dayalı olduğu diğer ülkelerin aksine Peru organizasyon ve altyapı sıkıntılarından kaynaklı olarak bu çiftçilere ekonomik ve teknik destek verme konusunda oldukça sıkıntı yaşar. Bu açığı yabancı şirketler ve sertifikasyon sistemleri kapatmaya çalışmaktadır. Peru’da hatırı sayılır miktarda organik, adil ticaret, Rainforest Alliance ve UTZ sertifikalı kahve bulmak mümkündür. Küçük kahve üreticilerinin yaklaşık %30’u demokratik bir anlayışla işletilen kooperatiflere üyedir ve bu durum bölgedeki kahvelerin görünürlüğünü her ne kadar artırmışsa da yüksek kalitede kahve lotları sunma konusunda henüz çok somut örnekler yoktur.

 

peru-map

 

2010 yılı itibari ile Peru arabica kahve üretimi ve ihracatı listesinde dünyada 5. ülke konumuna gelmiştir. Kahve çiftliklerinin lojistik anlamda elverişsiz konumları ve çiftliklerin oldukça küçük olması, benzer ülkelerde mikrolotların geliştirilmesi ve pazarlanmasını destekleyen tek çiftlik kaynaklı kahve kültürünün gelişmesini sekteye uğratmıştır. Fakat diğer her şeyde olduğu gibi nitelikli kahve piyasasında da bu durum oldukça hızlı bir şekilde değişim göstermektedir. Ülkenin heybetli dağlık bölgeleri ve iyi heirloom türleri yetiştiriciler için altyapı sorunlarını ve pazara erişim konusunda yaşanan sıkıntıları aşabilmeleri adına büyük bir potansiyel barındırır. Üretim arttıkça da bu gelişmelerin daha iyiye gittiğini göreceğimizden şüphemiz yok.

 

 

cafeimportsperuar-9-

 


Cafe Imports + Peru

Cafe Imports Peru’dan aldığı kahveler için Latin Amerika'nın en iyi organize olmuş ve en büyük kooperatif örgütlenmelerinden biri olan Cenfrocafe ile işbirliği yapmaktadır. Ülke’de herhangi bir sivil toplum teşkilatı ya da bir ulusal kahve enstitüsü olmamasına rağmen, Cenfrocafe yaklaşık 2000 kahve yetiştiricisi aileye tarımsal ve finansal kaynak desteği sunmuş, bunun yanında üreticilere kahve kavurmayı öğretmek ve onları nitelikli kahveyle tanıştırmak üzere cesaretlendirici girişimlerde bulunmuştur.


Cenfrocafe’den alınan konteyner dolusu sertifikalı ve sertifikasız kahvelerin yanında, ülkedeki üretimin büyük kısmının gerçekleştiği ve en iyi kahvelerin yetiştirildiği kuzeybatıdaki Cajamarca bölgesinde de bölgesel seçim projeleri dahilindeki kahveleri ve özel mikrolotları da keşfetmek adına çalışmalar yürütülmektedir. Çok uzun zaman boyunca pek az çiftlik mikrolot kalitesinde kahve üretimi yapmıştır ve bu ilişkileri daha da güçlendirip kooperatif üyesi üreticilerin barındırdığı potansiyelleri ortaya çıkarmak üzere çabalarını devam ettirmeye kararlıdır.


Tarihsel olarak, Peru’nun yumuşak içimli ve uygun fiyatlı kahveleri harmanlarda kullanılmak ve hasatdışı zamanlarda Meksika kahvelerini ikame etmek üzere tercih edilmiştir. Önümüzdeki dönemde kahve satın alıcılarının artan ilgisi ve tedarik zincirindeki yaşanacak iyileşmeler ile Peru’dan yüksek kalitede kahveler çıkabileceği konusundaki beklentileri oldukça yüksektir.

 
39525-peru

 

 

Kahve aboneliğinde indirim avantajları ve daha fazlası  

ABONELİK OLUŞTUR
Güvenli Alışveriş