Kahve aboneliğinde indirim avantajları ve daha fazlası  

ABONELİK OLUŞTUR

EL SALVADOR

ÜLKE PROFİLİBüyüklük: 21,0411 km2
Başkent: San Salvador
Ana Liman Şehri: Santo Tomas de Castilla, Guatemala 
Nüfus: 6,156,670 (Temmuz 2016)
Konuşulan Diller: İspanyolca (anadil), Nawat

 


ÜRETİCİ PROFİLİKahve sektöründe faaliyet gösteren yaklaşık 20,000 kişi olduğu tahmin edilmektedir.

Çiftlik büyüklükleri: 5 hektardan 50 hektara kadar değişmektedir.

Yıllık kahve ihracatı: 500-600 bin adet kahve çuvalı (2016)

 


KAHVE PROFİLİKahve Yetiştirilen Bölgeler: Apaneca, Apaneca Llamatec, El Balsamo-Quetzaltepec, Cacahuatique, Chalatenango, Chinchontepec, Metapan, Santa Ana, Tecapa-Chinameca

Yaygın Türler: Bourbon, Pacamara, Pacas, Typica


İşleme Metotları: Yıkanmış (yaygın), deneysel olarak doğal ve honey

Çuval Ağırlığı: 69 kilo (Cafe Imports 35 kiloluk Pequenos çuvallarında da sunuyor)

Ülkeye Özgü Tasniflendirme: SHG (Tam olarak yüksek rakımda yetişmiş - deniz seviyesinden 1200+ metre yükseklikte), HG (yüksek rakımda yetişmiş - deniz seviyesinden 900-1200 metre yükseklikte), CS (standart – deniz seviyesinden 500-900 metre yükseklikte).

Hasat Zamanı: Kasım-Nisan


Stoklara Geliş Zamanı: Mayıs-Temmuz

Tarihçe

Yanardağlar ülkesi olarak bilinen El Salvador, Orta Amerika’nın en küçük ülkesidir (New Jersey büyüklüğünde). Özellikle 2000’li yıllardan bu yana nitelikli kahve yetiştiren ülkeler arasında yüzölçümüyle ters orantılı bir şöhrete sahip olmuştur. 1700’lü yılların ortalarından itibaren yerel tüketim için ekilen bir ürün iken izleyen yüzyılla birlikte en tutarlı ve önemli tarımsal ürün haline gelmiştir. 1800’lü yılların sonundan itibaren, sentetik boyaların gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte ülkenin çivit boyası ihracatında yaşanan sıkıntılar da dikkate alındığında kahve ulusal düzeyde önemini daha da arttırmıştır.

Kahvenin ekonomik değeri artmaya başladıkça, yan gelir olarak kahve çiftçiliğiyle uğraşan ve ürünlerini daha büyük üreticilere veya işleme istasyonlarına satan küçük üreticilere ek olarak hükümet tarafından uygulanan toprak ve vergi indirimi desteği, askerlikten muafiyet gibi önlemler sayesinde kahve pazarında hakimiyet kuran az sayıda fakat güçlü ve varlıklı arsa sahipleri de ortaya çıkmıştır.

1970’li yılların sonuna ulaşıldığında kahve ihracatı gayri safi yurtiçi hasılanın %50’sini oluşturmuştur. Fakat sosyo-ekonomik ve politik huzursuzluk ülkeyi on yıl boyunca iç savaşa sürüklerken 1980’lere gelindiğinde tekrar yaşanan arsa dağıtım projeleri ve tarım reformları pazarda kayıplara neden olmuştur. 1990’larda barış anlaşması sağlanana kadar kahve tarımı için yeterli kaynak bulunamamış, çiftçiler tarlalarını terk etmiş ve kahve çiftlikleri yıllar boyunca bakımsız bırakılarak ürünler ağaçlarda çürütülmüştür.

2003’te ‘Cup of Excellence’ yarışmasının El Salvador’a gelmesiyle kahveye olan ilginin yeniden arttığı ve bu küçük ülkede üretilen özel türlerin dikkat çekmesine vesile olduğu genel bir kabuldür.


elsalvadorcountrypagemap

 

1980’lerde toprakların işlenmemesi (bu süreçte diğer kahve üreticisi ülkeler düşük verimliliği olan heirloom türü kahve ağaçlarını daha verimli ve hastalığa daha dirençli kahve ağaçları ile değiştirmekle meşguldür) ve aynı zamanda ülkeye özgü yerel melezlerin ve eşsiz türlerin -Typica ve Bourbon, yerel cüce Bourbon mutasyonu Pacas ve El Salvador’da yaratılan melez Pacamara (Pacas ve Maragogype karışımı iri çekirdekli kahve türü)- korunması sayesinde El Salvador kendine haklı bir şöhret edinmiştir. Tıpkı tek bir türden üretilen kaliteli şaraplar gibi, kahve yetiştiricileri bu özgün türleri kahve pazarında ön plana çıkararak meyvenin genetik özelliklerine vurgu yapmışlardır.

Ne yazık ki son yirmi yıldır El Salvador’u diğer kahve üretici ülkelerden ayıran en önemli özelliği aynı zamanda en kırılgan yanı haline de gelmiştir: Çoğunca bir monokültür içinde yetiştirilen bu özel ve özgün kahve türlerinin kahve yaprağı pası (Coffee Leaf Rust) hastalığı karşısındaki kırılganlığı. Özellikle Bourbon türü bu hastalıkla savaşacak kadar güçlü değilken, Bourbon türünün melezlemesi olan Pacas ve Pacamara da doğal olarak çok kırılgan bir yapıya sahiptir. Hal böyle iken 2010’lu yıllarda kahve yaprağı pası salgını nedeniyle ülkedeki kahve üretiminin ve kalitesinin düşmesi kaçınılmaz olmuştur.

1989 yılında kurulan ulusal kahve enstitüsü (Consejo Salvadoreño del Cafe) üzerinden çalışmalarını sürdüren Centra- Cafe kahve üreticilerine araştırma için fon bulma, finansal kaynak yaratma ve tarım destek hizmetleri sunma gibi yardımlar sağlamaktadır. Böylece bardakta eşsiz özelliklere ve karaktere sahip El Salvador kahvesinin üretiminin sürdürülebilir ve ulaşılabilir olması, dolayısıyla da pazarlanabilmesi sağlanmaktadır.

 

el-salvador-man

 


Cafe Imports + El Salvador

Kahve yaprağı pası hastalığının yıkıcı etkilerinden kurtulmaya çalışan El Salvador kahve üreticileri Heirloom türünü koruyabilmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmaktadırlar. Bu kadim türlerde verimliliğin %50 oranında düştüğü göz önüne alınırsa, üreticiler zengin volkanik topraklarına hangi tür kahve bitkisini ekecekleri konusunda bir yol ayrımına gelmişlerdir.

Cafe Imports’un ülkedeki yeşil çekirdek satın alımcılarından biri olan Piero Cristiani’nin aslen El Salvadorludur. Annesinin on yıllar boyunca kahve yetiştiriciliği yapmış olması Piero’yu ülkenin en iyi kahvelerini keşfetme konusunda teşvik etmektedir. Yılın belli bölümlerinde El Salvador’da bulunan Piero yetiştiricilerle iyi ilişkiler kurmakta ve kahvenin kalitesini ve yıllık hacmini birebir takip etmektedir.

Onun vizyonu ve inisiyatifi sayesinde kahveleri parşömen henüz üzerindeyken satın alıp kurutma ve tasnifleme aşamalarını Cafe Imports kendisi üstlenmektedir. Bu hem üreticilerin ön ödeme imkanına ulaşmasına sağlamakta hem de Cafe Imports’a işleme yöntemine, türe ve hatta elek boyutuna göre tasnif edilmiş kahveler sunma olanağı vermektedir. Özellikle de Chalatenango bölgesindeki kalite odaklı birçok çiftçiden sağlanan Peaberry harmanlarıyla ciddi bir başarıya ulaştığını söylemeliyiz. Tabi ki tek üreticiden gelen daha standart mikrolotlar ve bölgesel kahve projeleri de devam etmektedir ve yeni kuşaklar için El Salvador kahvesini daha güçlü kılabilmek adına Best Cup yarışması benzeri projelerin düzenlenmesi de ufukta kendini göstermektedir.

 

Kahve aboneliğinde indirim avantajları ve daha fazlası  

ABONELİK OLUŞTUR
Güvenli Alışveriş