Kahve aboneliğinde ÜCRETSİZ KARGO, indirim avantajları ve daha fazlası  

ABONELİK OLUŞTUR
HALU BERITI GRADE 1 YIKANMIŞ, ETİYOPYA 250gr Öğütülmemiş 1kg Öğütülmemiş

HALU BERITI GRADE 1 YIKANMIŞ, ETİYOPYA

güçlü bir meyve asiditesi, bergamot, şeftali, tatlı

Bölge: Gedeb, Yirgacheffe
Çiftlik: 750 Küçük Üretici 
Tür: Heirloom Etiyopya Türleri 
Yıkama İstasyonu: Halu Beriti
Yükseklik: 2100-2300m
İşlem: Yıkanmış   
Hasat: 2019
Tedarikçi: Cafe Imports

 

Espresso/Demleme 

ÜRÜN KODU : KNAET05

250gr Öğütülmemiş :

60.00

1kg Öğütülmemiş :

217.00
HALU BERITI GRADE 1 YIKANMIŞ, ETİYOPYA
HALU BERITI GRADE 1 YIKANMIŞ, ETİYOPYA
HALU BERITI GRADE 1 YIKANMIŞ, ETİYOPYA
DETAY

HALU BERİTİ GRADE 1 SPECIAL PREPARATION, YIKANMIŞ  ETİYOPYA


Bir Kavurmacının Yeraltından Notları: güçlü bir meyve asiditesi, bergamot, şeftali, tatlı

Bölge: Gedeb, Yirgacheffe   Çiftlik: 750 küçük üretici  Tür: heirloom Etiyopya türleri 

Yıkama İstasyonu: Halu Beriti  Yükseklik: 2100-2300m İşlem: Yıkanmış    Hasat: 2019


Halu Beriti Etiyopya’nın Gedeo Bölgesi’ndeki Gedeb altbölgesinde yer alır. Zaten Gedeo da ünlü Yirgacheffe ana bölgesinin bir parçasıdır Halu Beriti Yıkama İstasyonu Etiyopya’nın Gedeb bölgesinde oldukça yeni bir işletmedir. 2014 yılında kurulmuştur ve kahvelerini topladıkları gün yemiş halinde buraya ulaştıran 750 küçük üreticiye hizmet vermektedir 

Bu üreticilerin büyük kısmı 1.5 hektardan daha küçük araziye sahiptir ve kahvenin yanında doğal olarak başka ürünler de yetiştirirler. Yıkanmış kahveler özel bir işlemden (special preperation) geçer diğer Etiyopya kahvelerine kıyasla. Fermentasyon süresi 1-2 gün yerine genellikle 48-72 saat aralığındadır. Fermentasyonu takiben kahveler mucilage’ın ayrışması için yıkanır ve 8-16 saat daha suda bekletilip ardından tekrar iyice yıkanır ve son olarak kurutma işlemine yollanır. Ve kurutma süresi de yaklaşık 15 gün sürer. Sonuçta ise bizi bir Yirgacheffe’den pek beklemeyeceğiniz kadar yüksek bir meyve asiditesi ve ağızda kalıcı çiçeksi notalar bekler. 

 Arabika kahvesinin doğum yeri olmasının getirdiği efsanevi konumunun yanı sıra Etiyopya aynı zamanda Yirgacheffe ve Sidama bölgelerinin mikrobölgelerinde yetiştirilen ve her biri kendine has tatsal karakteristiklere sahip son derece çeşitli kahve türleriyle de üretici ülkeler arasında özel bir yere sahiptir. Yirgacheeffe’in yemyeşil ormanlık arazilerinde yetişen kahveler ayrıksı çiçeksi karakterleri, baskın tatlılıkları ve parlak asiditeleri ile öne çıkarken ülkenin kuzeydoğusundaki Harrar’ın daha çetin tabiat koşullarına da adapte olan kahveler ise geleneksel olarak çikolatamsı ve zengin tatlara sahiptir. İşleme metodu da, yıkanmış ya da doğal olması, bu bölgesel farklılıklara bir başka boyut ekler.

Etiyopya kahvelerinde pek çok orta ve güney Amerika kahvelerinde gördüğümüze benzer şekilde bir çiftlik kavramı bulmak imkânsızdır. Bunun başlıca nedeni 2008’den itibaren Etiyopya Hükümeti’nin ortalama 0.7 hektarlık küçük çiftliklere sahip olan ve dünyadaki kahve fiyatı dalgalanmaları karşısında son derece korunmasız kalan bu  ufak yetiştiricileri korumak amacıyla Etiyopya Kahve Ticareti (Ethiopian Coffee Exchange) girişimine önayak olarak yeni bir sistem getirmiş olmasıdır. ECX çiftçilere mallarını sattıkları an ödeme yapılmasını sağlamıştır. ECX sayesinde ayrıca depolama, sınıflandırma, pazarlama ve ödeme süreçleri de çiftçinin lehine olacak şekilde düzenlemiştir. Bu sistem her ne kadar çiftçi lehine düzenlemelere imza attıysa da, Nitelikli kahve dünyasının alametifarikalarından olan izlenebilirlik açısından büyük gedikler açar. Yüzlerce farklı kahvenin aynı istasyonda işlenmesi kim tarafından üretildiği, çiftlik bilgisi vs. hakkında bilgilere ulaşmayı imkânsız kılar. Yine de bazı yıkama istasyonları bu sistemi bypass ederek kahvelerini kendileri ithal etmeyi başarmaktadır. Çok nadir de olsa çiftlik bilgilerine ulaşmak da mümkün olabilmektedir. Ülkede üretilen kahvelerin %90’ı bu sistem üzerinden geçer. 

TEDARİKÇİ: Cafe Imports

Kahve aboneliğinde ÜCRETSİZ KARGO, indirim avantajları ve daha fazlası  

ABONELİK OLUŞTUR
Güvenli Alışveriş