Kahve aboneliğinde indirim avantajları ve daha fazlası  

ABONELİK OLUŞTUR
CASCARA, KOLOMBİYA

CASCARA, KOLOMBİYA

Kırmızı Meyveler, Gül, Floral Tatlar

İspanyolcada Cascara kabuk veya meyvenin dış yüzeyi anlamına gelir. Bu kabuklar kahve yemişinden ayrıldıktan sonra güneşte kurutulur ve demlenir.

 

Ülke: Kolombiya
Bölge: Cauca
Tür: Wush Wush
İşlem: Doğal
Yükseklik: 900-1200m


250gr

  

ÜRÜN KODU : CASCARA
83.00
DETAY

CASCARA (Kurutulmuş Kahve Kirazı)

Hepimizin iyi bildiği gibi kahvenin çekirdeğini içiyoruz. Kahve çekirdekleri “kahve kirazı” olarak bilinen meyvenin bir anlamda tohumlarıdır. Kahve kirazı/yemişi kafein içerir ve antioksidan bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda kahve çekirdeği de kafein içeriğini çoğunu meyvesinden almaktadır. Peki kahve çekirdeği işlendikten sonra kirazın posasına ne oluyor? Açıkcası önceleri çöpe atılıyor veya gübre olarak yeniden değerlendiriliyordu. Son zamanlarda Latin Amerika’da efsane Aida Battle tarafından üretilene kadar sadece Etiyopya ve Yemen’de Qishr diye bilinen bir çay türü içecek olarak tüketilmekteydi. Bolivya'da da yine geleneksle olarak "Sultana" adı verilen bir çay olarak içilmekteydi. Daha sonraları kahvenin dünyaya yayılması ve çok önemli bir ekonomik ürüne dönüşmesiyle kahve üretiminden geriye kalan tüm atık unsurlar gibi cascaranın da ekonomik ve çevresel önemi fark edilir oldu ve çiftçinin gelirini arttıran bir unsur olarak hızla yayılmaya başladı.

Bugünlerde Cascara zorlayıcı piyasa fiyatları, artan giderler, düşen gelirler, küresel ısınma, toprak erozyonları, kahve zincirleri, büyük gıda şirketleri ile mücadelede çiftçiler için ek gelir imkanı sağlamaktadır. Tüketici cephesinden bakıldığında ise Cascarayı satın almak içmek ve gerçekten sevmek üreticilere destek vermek adına büyük önem arz ediyor.

İçerdiği kafein konusu ise hep tartışmalı olmuştur. Square Mile'ın kurucu ortaklarından Anette Moldvaer "Cascara ve Kafein" adlı yazısında şunları yazmıştır: "Cascara örneklerini Almanya'da bir labaratuvara gönderdik ve tahmin ettiğimiz gibi cascara/su oranının kafen miktarı üzerinde önemli bi etkisi olduğunu gördük. Ancak demleme süresi kafein miktarını ciddi anlamda etkilemiyordu. Sonuçlar kafain içeriğinin şaşırtıcı ölçüde az olduğunu gösterdi bize. En yoğun demlemelerde bile 111mg/L gibi bir orana ulaşırken bu oran demlenmiş kahvede 400-800mg/L şeklindedir". Tabi başka kaynaklar da cascaranın çekirdeğin kendisinden daha fazla kafein içerdiğini iddia etmektedir. 

Cascara her ne kadar kelimenin ilk anlamıyla kahve olmasa da bir çay da değildir. Bunun sebebi birşeye çay diyebilmemiz için onun Camellia Sinensis bitki ailesinden gelmiş olmasıdır ki cascara Coffee ailesinden gelir. Ayrıca bitki çayı gibi değerlendirmek de zordur çünkü bir bitkiden ziyade meyveden elde edilir. Bu açıdan en çözüm onu meyvelerden yapılan Tisane kategorisine sokmaktır. 

İyi işlenmiş bir cascara kesinlikle çok iyi bir tatlılığa, narenciye aromalarına ve meyve asiditesine sahiptir. 


Cascara’nın görüntüsü kurutulmuş kabuk gibidir, büyük ve dokuludur. Kuşburnu veya fındık kabuğu gibi bir izlenim uyandırır.

 

cascara

 

Wush Wush türü

 

Wush Wush küçük bir kahve ağacı türüdür. Çok küçük çiçekleri vardır. Dalları ile gövdesi arasındaki mesafe azdır ve ince yapraklıdır. Anavatanı Etiyopya'dır ama zengin Kolombiya topraklarında da yüksek puanlı hasatlar elde edilmektedir. Wush Wush türünün en önemli özelliği, çekirdeklerinin biraz sivri uçlu olmasıdır. Cascara kahve meyvesi çayının gül kokulu, floral ve koyu kırmızı meyve tatlarıyla benzersiz bir içimi vardır.

 

Cascara nasıl demlenir?

 

Cascara demlemek için tavsiye edebileceğimiz oran 1’e 19’dur. Yani 10 gram Cascaraya 190 gram su eklemenizi tavsiye edebiliriz. Basit bir şekilde herhangi bir French press ile demleme yapılabilir. Tavsiye ettiğimiz demleme süresi yaklaşık 7-8 dakika, su sıcaklığı ise yaklaşık 93-95 derecedir. Ayrıca yazın buzla ve tonikle de zenginleştirebilir ve feahlatıcı bir içecek elde edebilirsiniz. 

 

cascara32

 

 

 

Kahve aboneliğinde indirim avantajları ve daha fazlası  

ABONELİK OLUŞTUR
Güvenli Alışveriş