Kahve aboneliğinde indirim avantajları ve daha fazlası  

ABONELİK OLUŞTUR
BOB O LINK YELLOW BOURBON ORGANİK, BREZİLYA

BOB O LINK YELLOW BOURBON ORGANİK, BREZİLYA

meyvemsi, tropikal, çilek, karamel

Bölge: Mococa, Sao Paulo
Çiftlik: Fazenda Ambiental Fortaleza
Çiftçi: Croce Ailesi
Tür: Yellow bourbon
İşlem: Doğal
Yükseklik: 1100 m
Hasat: 2021-2022

 

Espresso/Demleme 

Kahveler sadece her pazartesi kavrulur. Espresso bazlı kahveler için 10 gün, diğer demleme metotları için ise en az 2-3 gün dinlendirmenizi salık veriyoruz. Detaylı bilgiyi sipariş emalinde ve web sitesinde bulacaksınız.

ÜRÜN KODU : BBO O LINK

250gr Öğütülmemiş :

183.00

1kg Öğütülmemiş :

697.00
BOB O LINK YELLOW BOURBON ORGANİK, BREZİLYA
BOB O LINK YELLOW BOURBON ORGANİK, BREZİLYA
BOB O LINK YELLOW BOURBON ORGANİK, BREZİLYA
DETAY
region-icon
Mococa, Sao Paulo
farm-icon
Fazenda Ambiental Fortaleza
variety-icon
Yellow bourbon
process-icon
Doğal
altitude-icon
1100m
harvest-icon
2021-2022

Bir Kavurmacının Yeraltından Notları: Meyvemsi, çilek, sütlü çikolata, limon

omniroast     Omni-roast (Espresso/Demleme)

OMNIROAST ya da o "mutlak zirve". Espresso ya da demlemeler için farklı kavurma profillerimiz yok. Her ikisinin ortak evliliğine inanıyoruz. Espresso için yanmış; demlemeler için ise "ekşi" kahve içmek zorunda değiliz savındayız. Antik Kutsal Metinlerden: "Bir gün herkes Omniroast kavuracak".

 

 

BOB O LINK YELLOW BOURBON, BREZİLYA
 

Sao Paulo eyaletindeki Mococa bölgesinde faaliyet gösteren Croce ailesinin yarattığı ve ekosisteme saygılı, organik sertifikalara dayanan Bob-O-Link projesi dahilindeki bu kahve Fazenda Ambiental Fortelaza çiftliğinin toplama, işleme ve tasnif süreçlerindeki uzmanlığı ve titizliğinin yansımasıdır ve hem kavurma hem de demlemede her zaman tutarlı sonuçlar verir. Joa Hamilton ve Sitio Canaa gibi dünyaca ünlü çiftlik ve yetiştiriciler bu girişimin bir parçasıdır. Düşük rakımlara karşın hassas teknikler sayesinde çok tatlı, meyvemsi ve karakterli kahveler elde edilir.

Mococa Sao Paulo Eyaletine bağlı 645 belediyeden biridir. Fazenda Ambiental Fortaleza (FAF-açılımı Environmental Fortress Farm yani Çevrenin Korunmasına Adanmış Çiftlik’tir) ise 1850 yılında Baretto ailesi tarafından kurulmuş bir çiftliktir. Kahve yetiştirmeye olan tutku nesiller boyunca aktarılmıştır ve çiftlik Silvia Baretto ve kocası Marcos Croce tarafından işletilmektedir. Ailenin bölgedeki çiftçilerinde başlattıkları ve çevre duyarlılığını temel alan girişimlerine diğer komşu çiftlikleri de dahil etmesiyle Bob-o-Link projesi doğmuştur. Buna dahil olan çiftlikler 1000-1400m arasında yer alan Mogiana Dağları arasında uzanır. Bob-o-link aslında Kuzey Amerika’nın ortalarından Güney Amerika’nın derinlere kadar her sene göç eden bir kuşun adıdır ve proje bu bağlamda sınırların ötesinde düşünme ve tüm kıtaya hakim olmaya başlayan monokültürel tarım politikalarını sorgulama amacını da taşır. Yetiştirilen türler arasında öncelikle Yellow Bourbon, Kırmızı Mondo Novo, Catuai, Red Catuai, Red Icatu, Mundo Novo, Bourbon gelir. Kahve ağaçları diğer ağaçların gölgesinde yetiştirilir. Çitlikler tüm ekosistem ile uyumludur. FAF bünyesinde bölgedeki bitki ve hayvan yaşamına olabilecek en ciddi saygı gösterilir ve ekosistemin korunması için gerekli tedbirler alınır. Meyveler sadece elle ve en olgun zamanlarında özenle toplanır.

Bob-o-Link projesinin parçası olmak için çiftçilerin aşağıdaki unsurları yerine getirmesi gerekir:

  • kahve ağaçlarının altında yetişeceği ağaçlar dikilmesi
  • Su kaynaklarını koruyacak setler inşa edilmesi
  • Yapay gübre ve böcek ilaçlarını kullanılması
  • Yükseltilmiş Afrika tablaları ve tasnif için gerekli makinelerin alınması
  • Meyvelerin elle toplanması.
  • Çiftçilerin yemek içme alışkanlıklarının düzeltilip değiştirilmesi
  • Kahve tadımı ve değerlendirmesine ilişkin pratiklerin geliştirilmesi
  • Yeni üretim metotlarının çiftliklerle tanıştırılması. Çiftliklere süt ürünleri ve eti için ineklerin ve değişik sebze meyvelerin eklenmesi
  • Tüm bunlar sayesinde kuşlar ve arılar çiftlikleri daha fazla ziyarete edeceğinden bal üretiminin teşvik edilmesi

 

Joa Hamilton ve Sitio Canaa gibi dünyaca taktir edilen pek çok üretici ve çiftlik bu projenin bir parçasıdır. Kurutma ve üretim aşamalarındaki kimi deneysel yaklaşımlar sayesinde olabilecek en temiz doğal işlenmiş Brezilya kahvelerinden bazıları burada elde edilmektedir. Rakımın düşüklüğüne karşın hassas kurutma teknikleri sayesinde yine de çok tatlı ve yüksek karakterli kahveler elde edilir. Organik kahve yetiştiriciliğinde hasat çok düşük ve maliyetler çok yüksek olduğundan (özellikle de ekonomisi hızla büyüyen Sao Paulo bölgesinde) kahveler klasik brezilya kahvelerine göre oldukça pahalıdır.

Projedeki tüm kahveler lot bazında satılır ve bu sayede çekirdek cinsleri, ne zaman toplandığı gibi tüm detaylara ulaşmak mümkündür.

Çiftçiler ayrıca mango, muz, avakado gibi ikincil ürünler ekmeye başlamış ve yine ikincil ormanlık arazide yeni kahve filizleri yetiştirilir. Çiftçiler dahası kişisel gelişim, sağlıklı ve doğal beslenme, sosyal kaynaşma, eğitim gibi alanlarda daha bilinçli hale gelmiştir.

Bu kahve tamamen yellow bpourbon cinsi kahvelerden elde edilmiştir. Doğal işlenmiş bir kahvedir ve tüm bu bahsedilen cerrahi titizlikteki toplama, işleme ve tasnif süreçlerinden geçtiğinden hem kavurmada hem de demlemede tutarlı sonuçlar verir.

 

 

brezilya

 

Tarihçe

İki sözcüğün nerdeyse eş anlamlı hale gelmesiyle Brezilya‘da kahvenin başlangıcını hayal etmek bir hayli güçleşmiştir. Brezilya’ya ilk kahve bitkilerinin 18. Yüzyıl’ın başlarında getirildiği varsayılmaktadır ve 1727’de Kuzeydeki Para eyaletinden aşağıdaki Rio de Janerio’ya kadar 50 yıl içerisinde hızla yaygınlaşmıştır. Başlangıçta kahve Avrupalı sömürgeciler tarafından tamamen ulusal tüketim için yetiştiriliyordu. Fakat 19. Yüzyılın başlarında ABD’de ve Avrupa kıtasında kahve talebi artmaya başlarken dünyanın diğer bölgelerinde kahve arzı azalmaya başlamıştı. Kahve Yaprağı Pası (Coffee Leaf Rust/CLR) salgını kahve üretiminin ana arterleri olan Java ve Seylan’ı (bugünkü Sri Lanka) olumsuz yönde etkiledi ve kahve endüstrisi gelişmekte olan Orta ve Güney Amerika’ya fırsat yarattı. Brezilya’nın büyüklüğü, doğası ve mikroklima çeşitliliği inanılmaz bir üretim potansiyeli gösterdi ve ABD’ye olan coğrafi yakınlığı sayesinde batı pazarı için bariz ve uygun bir ticaret ortağı olma fırsatı sundu.

1820 yılında Brezilya’nın dünyanın toplam kahve üretim içerisindeki payı %30 iken 1920 yılına gelindiğinde ise bu rakam %80’ini çoktan aşmıştı bile.


39527-brazilwebmap (1)

19. Yüzyıl’dan itibaren tüccarlar ve brokerler tarafından en çok konuşulan konu haline gelen Brezilya’daki hava koşulları aynı zamanda kahve emtia piyasalarını etkileyen, küresel pazar eğilimleri ve fiyatlandırmalarını da belirleyen bir faktör haline gelmişti. Her ne kadar son birkaç on yıllık süreçte don olayları ve şiddetli yağmurlar kahvenin verimliliğini olumsuz yönde etkilemiş olsa da, Kolombiya ile birlikte halen dünyanın en çok kahve üreten iki ülkesinden biri olma ünvanını güçlü bir şekilde korumaktadır.

Brezilya’nın kahveye katkıda bulunduğu diğer ilginç şeylerden biri de çok sayıda doğada kendiliğinden oluşan veya laboratuvarda üretilen varyete, tür, doğal mutasyona uğramış melezlemelerin olmasıdır. Caturra (Bourbon’un cüce mutasyonu), Maragogype (Typica’nın büyük türevi), Mundo Novo (yine Brezilyalı tarım bilimcileri tarafından geliştirilen Catuai’nin de ana türünü oluşturan Bourbon-Typica türevi) Brezilya’da ortaya çıkan ve artık diğer kahve yetiştirici ülkelerde de yaygın olarak kullanılan kahve türlerinden sadece birkaçıdır.

 

brazil-origin2

 

Toplama ve İşleme

Brezilya denince akla gelen büyük ölçekli üretimi en iyi şekilde sürdürebilmek adına ulusal endüstri, toplamayı ve işlemeyi mümkün olan en yüksek verimlilikte organize edebilmek için yenilikçi tedbirler geliştirmiştir ve ortalama çiftlik ve araziler de bu sistemlerin en iyi şekilde kullanılmasını sağlayıp hektar başına verimlilik potansiyelini en üst düzeye çıkarmak üzere tasarlanmıştır.  Brezilya denince akla gelen büyük ölçekli üretimi en iyi şekilde sürdürebilmek adına ulusal endüstri, toplamayı ve işlemeyi mümkün olan en yüksek verimlilikte organize edebilmek için yenilikçi tedbirler geliştirmiştir ve ortalama çiftlik ve araziler de bu sistemlerin en iyi şekilde kullanılmasını sağlayıp hektar başına verimlilik potansiyelini en üst düzeye çıkarmak üzere tasarlanmıştır. 

Makine yardımıyla veya elle sıyırarak toplama Brezilya’daki boyutları ne olursa olsun her çiftlikte yaygın olarak kullanılan yöntemlerdir. Amerika’nın diğer kahve üretici ülkelerinin uyguladığı emek-yoğun seçici toplamanın aksine burada yemişlerin tek tek elle toplanmasına nadiren rastlanır ve toplandıktan sonra tasnif edilmesi daha çok yeğlenir. Hasat döneminin en yoğun zamanlarında toplayıcılar kahve meyvelerini dallarından koparmak için havlu, muşamba veya ağır eldivenler kullanırlar ve sonrasında ise topladıkları kahveleri sepetlere, varillere veya çuvallara doldururlar. Brezilyada’ki daha büyük çiftliklerde kahve ağaçları Etiyopya ve Kolombiya’daki ormanlık alanlardakinin aksine Iowa’daki mısır tarlalarındaki gibi sıralı şekilde dizilmişlerdir. Böylece mekanik toplayıcı araçlar kahve ağaçlarının arasından onları sallayarak kolayca geçebilecek ve kahve yemişlerini düşürecektir. Sonrasında ise kahveler toplanıp ayrıştırılıp işlenebilecektir.                 

Bu yöntemler nitelikli kahve çevrelerince eleştirilse de, Brezilya inanılmaz büyüklükteki üretim hacimlerine ancak bu şekilde ulaşmış ve bu konumunu koruyabilmiştir. Çoğu durumda ise bu yöntemin Brezilya’ya özgü zengin çikolata, fındık ve yoğun kahve yemişi tat profillerinin oluşmasına neden olduğu kabul edilir.           

Brezilya’nın hasat sonrası işleme yöntemi de emsalsizdir ve büyük ölçüde üretkenlik, iklim ve arzulanan tat profil kombinasyonu nedeniyle benimsenmiştir. Pulped natural ve doğal işleme yöntemleri hala daha en çok kullanılan yöntemler olarak yerini korur. Pulped natural kahveler nektarlarından ayrıştırılıp mucilage ile birlikte kurutulurken doğal olarak işlenen kahveler ya hasat zamanına kadar ağacın üzerinde (Boya diye adlandırılır) ya da toplanıp kahve yatakları üzerinde kabuklarından ayrıştırma sürecine (hulling) kadar kurutulur. Her iki işlem türü de kahvelere fındıksı bir tat verirken, Meksika ve Orta Amerika’da (Mezomerika) sıklıkla rastladığımız yıkanmış veya hatta ‘Honey’ işleme yöntemlerindeki parlaklık ve asiditeye kıyasla daha mutedil bir meyve tadı kazandırır.   

 

brazil-origin-1

 

BENZER ÜRÜNLER

ORGANİK
CONDOR YIKANMIŞ ORGANİK, PERU
CONDOR YIKANMIŞ ORGANİK, PERU
üzüm, lime, erik, papatya
382. 00
1344. 00
SEPETE EKLE
STOKTA YOK
CHOCO YIKANMIŞ, KOLOMBİYA
CHOCO YIKANMIŞ, KOLOMBİYA
çikolata, fındık, badem, karamel
369. 00
1287. 00
SEPETE EKLE
STOKTA YOK
ORGANİK
DUNI YIKANMIŞ ORGANİK, KOLOMBİYA
DUNI YIKANMIŞ ORGANİK, KOLOMBİYA
Badem, limon, çikolata, lime
348. 00
1192. 00
SEPETE EKLE
STOKTA YOK
MİKROLOT
LA GRANADA PEMBE BOURBON, KOLOMBİYA
LA GRANADA PEMBE BOURBON, KOLOMBİYA
kırmızı meyveler , incir, ananas, greyfurt
519. 00
1885. 00
SEPETE EKLE
STOKTA YOK

Kahve aboneliğinde indirim avantajları ve daha fazlası  

ABONELİK OLUŞTUR
Güvenli Alışveriş